Banks Peninsula - Stony Bay Peak 806 m

Stony Bay Peak na Półwyspie Banksa (Banks Peninsula) w Nowej Zelandii już kiedyś odwiedziłem, ale wtedy było to zimą, a teraz miałem okazję zobaczyć jak ta okolica wygląda latem.

18 lutego 2023

Banks Peninsula - Półwysep Banksa, znajdują się niedaleko Christchurch. Utworzony jest przez pozostałości dwóch wulkanów tarczowych Lyttleton i Akaroa. Bardzo fajnie widać to na mapie, więc warto zobaczyć to chociażby na mapach Google.

Jadąc z Christchurch w okolice Akaroa leżącego nad zatoką Akaroa Harbour zatrzymujemy się po drodze w celu zerknięcia na okolice. A jak wiadomo, Nowa Zelandia widokowo jest ładna, niemal wszędzie ;)
Wycieczkę zaczynamy na parkingu na końcu Brocherie's Road i ruszamy na dobrze widoczny już z dołu szczyt Stony Bay Peak.
Na początku idziemy wśród traw, później mamy krótki odcinek pomiędzy drzewami, a potem niskie krzaki.
Podejście jest krótkie i po niedługim czasie pojawiamy się na szczycie Stony Bay Peak (806 m n.p.m.).
Widok na zatokę Akaroa Harbour i szczyty Banks Peninsula.
Żeby nie było, że nie byłem ;)

Po przerwie nasza grupa dzieli się na dwie części. Pierwsza ekipa wraca tą samą drogą do aut, a druga idzie dalej szlakiem w stronę Akaroa. Łagodny grzbiet przed nami.

Od drugiej strony Stony Bay Peak wygląda jak typowa góra stołowa.
Natrafiamy też na całkiem ładny schron awaryjny przy Tara Track.
Akaroa Harbor
W dół idziemy już wygodną, szeroką drogą jezdną, którą można dojechać na przełęcz ok. 690 m n.p.m., stosunkowo niedaleko Stony Bay Peak.
Stony Bay Peak widziany już z dołu w drodze do Akaroa.
Kościół anglikański St Peter's Church w Akaroa.
W Akaroa dochodzimy na plażę, gdzie kończymy wycieczkę. Po spotkaniu z resztą ekipy jest czas na lody i jakieś tradycyjne fish and chips ;)

Komentarze