Piętno Ryzyka - Alain Robert

Piętno Ryzyka 
(Á mains nues)
Alain Robert


Czyli wspomnienia Człowieka-PająkaPamiętam, jak kiedyś - dawno temu - zobaczyłam w Teleexpressie materiał o Człowieku-Pająku na jakimś wieżowcu w Warszawie. Zdjęcia były niesamowite - gość na tle szklanej ściany wysokiego budynku.
Nigdy jednak nie interesowałam się tym Spidermanem, choć od czasu do czasu słyszałam, że wchodzi na nowe wieżowce. Po latach trafiłam na książkę napisaną przez Alaina Roberta, czyli słynnego francuskiego Spidermana.

W książce niewiele jest gór a dużo wspinaczki - i to raczej miejskiej, choć przewija się parę razy wspinaczka skalna. Autor opisuje przede wszystkim swoje słynne wspinaczki solowe na rozmaite budynki (głównie wieżowce), których dokonał w latach dziewięćdziesiątych. Oczywiście nie skupia się tylko i wyłącznie na samym wspinaniu, gdyż to raczej było by nudne i monotonne. Za to świetnie opowiada o okolicznościach, wyborze celów, snuje refleksje dotyczące wspinaczki oraz wielu innych dziedzin życia. Często pisze o ciekawych zwyczajach czy charakterystycznych szczegółach dotyczących kraju lub regionu, w którym przebywa. Czytając książkę można się dowiedzieć, czym Włosi różnią się od innych nacji, co jest ujmującego w Brazylii, jak wygląda więzienie w USA a jak w Malezji oraz w co ubrać się na spotkanie z królem.
Poza tym, autor bardzo ciekawie opisuje przygotowania do "ataku" na wybrane budynki: rozpoznanie rozmieszczenia ochroniarzy, policji; opracowanie planu jak uniknąć zbyt szybkiego zdemaskowania czy aresztowania. Alain w swych solowych wspinaczkach oscyluje nie tylko na granicy bezpieczeństwa, ale także prawa - niemal zawsze jego wejścia kończą się aresztowaniem, kilka razy próbowano go pozywać w sądzie. 

Dodatkowo książkę okraszono kilkunastoma zdjęciami autora, autorstwa różnych osób, m.in. Dawida Kaszlikowskiego. Część z nich przedstawia Alaina w czasie jego wspinaczek i choć fotografie są małego formatu, to robią wrażenie.
Przekład zostawia niekiedy wiele do życzenia, co nie zmienia faktu, iż książkę czyta się szybko i przyjemnie. Myślę, że jest ona godna polecenia nie tylko dla fanów sportów wspinaczkowych, ale również dla wszystkich tych, którzy lubią historie nietuzinkowych ludzi.

Komentarze